Psikanaliz Yazıları

Karanlık bir depodayım. Etrafta bir sürü koli var. Hepsi solmuş ve tozlanmış. Usulca karıştırmaya başlıyorum. Bir sürü kitap! Bir tanesi daha ilk bakışta dikkatimi çekiyor. Kapağı epeyce hırpalanmış ve üzerinde şöyle yazmakta: Psikanaliz Yazıları. Hemen içini açıyorum. Raşit Tükel’in yazdığı bir önsöz ile karşılaşıyorum. Evet, İstanbul Üniversitesi’nin sandıktan birinci çıkan ama ataması gerçekleşmeyen rektörü.

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi içerisinde farklı isimlerden makaleler mevcut. “İçindekiler” bölümüne göz gezdirdiğimde Talat Parman'ın birden fazla makalesi olduğunu görüyorum. Eserin alt başlığı olarak “yüzyıl sonra düş ve düşlerin yorumu” seçilmiş. Sebebi ise, Raşit Tükel tarafından yazılan önsözde açıkça belirtilmiş. Eserin çıkış tarihi olan 2000 yılı, Freud tarafından yazılan “Düşlerin Yorumu” adlı eserin 100. yılıymış. Önsözün yazarı Tükel, ilk sırada yer alan “Düşlerin Yorumu Üzerine” isimli makaleyi de yazmış. Bu makalede (bir solukta okudum), Freud ve “düş” kavramını -psikanaliz açısından- herkesin anlayabileceği bir dilde özetlemiş.

Eserde yer alan makaleler ilgilileri için doyurucu nitelikte ancak Emre Kapkın’ın çevirisi ile yayınlanan, “23-24 Temmuz 1895′deki Düş” başlıklı Freud imzası taşıyan makale, şüphesiz ki eseri daha da önemli kılmış. Çevirileri, hele ki psikanaliz gibi bir konuda, anlayarak okumak oldukça zordur. Tebrik etmek gerekir ki, Emre Kapkın olabildiğince akıcı bir Türkçe kullanmış. Böylesine kolektif eserleri oldukça beğeniyorum ve destekliyorum. Unutmadan, meraklısına künye bilgilerini de ekliyorum:

Eser: Psikanaliz Yazıları - Yüzyıl Sonra Düş ve Düşlerin Yorumu
ISBN: 975-6947-37-3 (1.Cilt)
ISBN: 975-6947-37-5 (TK.No.)
Yayınevi: Bağlam
Birinci Basım: Ekim 2000
Yayın Yönetmeni: Talat Parman
Yayına Hazırlayanlar: Ayça Gürdal, Tevfika İkiz, Raşit Tükel
Katkıda Bulunanlar: M. Levent Kayaalp
Kitap Tasarımı: Canan Suner
Kapak Resmi: Salvador Dali, Inventions of the Monsters
Sayfa Sayısı: 139