Corella – 1962′den Beri

Marketlerde alışveriş yaparken et bölümünün önüne geldiğinizde paketlenmiş hazır ürünler görürsünüz. Genellikle her şey birbirine girmiştir ve hangi paketin aradığınız ürün olduğunu anlamanız biraz uzun sürebilir. Paketin üzerindeki etikette küçük puntolarla bir şeyler yazmaktadır ve paketleri elinize alıp şöyle bir göz atarsınız. Et alışverişini kasaptan yapanlar bu durumu asla bilemezler. Onlar zaten kasabın söyledikleri ürünü hazırlamasından oldukça memnundurlar.

Aksilik bu ya, marketlerin et bölümüne geldiğinizde sizden önce görevliyi lafa tutan başka bir müşteri mutlaka olur ve siz “ben şundan istiyorum” demek için dakikalarca beklersiniz. Bazen o müşteri öyle uyuz olur ki, etin orasına karışır, paketlemenin burasına müdahale eder, görevliyi öyle böyle derken dakikalarca meşgul eder. İşte o an medeni bir insan gibi davranıp nezaketi elden bırakmadan hazırlanmış paketler arasında bir arayışa girersiniz. Bu müşteriyle tartışmak yerine kendi işimi kendim görürüm düşüncesi sizi paketler arasında kendi başınıza bir tercih yapmaya zorlar.
Geçen gün internette bu olayla ilgili çok güzel bir örnekle karşılaştım. Corella, Kuzey İspanya’da minik bir yerleşim yeri. Aynı zamanda adını buradan alan et ve süt ürünleri üreticisi bir firma var. Firma, müşterilerine karşı ürünlerinin tanınmasını daha kolay kılmak için yeni bir tasarıma karar vermiş. Öncelikle okunabilir fontlar seçilmiş ve kontrasta dikkat edilerek ürünün açıklamasına yer verilmiş. Ayrıca ürünlerin hangi hayvan etinden olduğunu belirtmek için anlaşılabilir illüstrasyonlar çizilmiş. Bu illüstrasyonlarda, söz konusu hayvanın hangi bölgesinden et alındığı da belirtilmiş. İşte tam da ihtiyacım olan şey! Ben Türkiye’de ne yazık ki böyle bir şey ile karşılaşmadım. Migros ve Onur’dan bu adımı atmalarını bekliyorum.