Ubuntu Üzerinde Kurgu


Uzun zamandır Linux üzerinde kurgu yapabilmek için arayış içerisindeydim. Windows'un düşük performansı ile kurgu yapmak gerçekten can sıkıcı oluyordu. Gerçi Premiere Pro CS5'ten CS6'ya geçiş yaptığımda daha iyi bir performans ile karşılaştığımı söylemem gerek ancak yine de yeterli düzeyde değildi. Linux gibi oldukça hızlı ve performanslı bir platformun en büyük eksiği video dalında çok geride kalmasıydı. Python ile yazılmış Openshot isimli minik bir program ile küçük işlerinizi rahatlıkla halledebiliyordunuz ancak iyi bir şeyler yapmak isterseniz programın sahip olduğu özellikler yetersiz kalıyordu. 

Bunun dışında Cinelerra isminde bir başka program daha kullandım. Açıkçası kullanmayı bir türlü beceremedim desem çok daha doğru olacaktır. Oldukça karışık bir arayüz ile karşılaştım. Openshot'a göre daha gelişmiş bir program ama ben pek sevemedim. Steam gibi bir oyun platformu bile Linux'a geleceğini duyurmuşken keşke diyordum, keşke Adobe Linux desteğini duyursa. Gerçekçi olmak gerekirse Adobe firması Mac üzerinden para kazanmaya devam ettiği sürece böyle bir destek imkansız gözüküyor. Belki destek Adobe firmasından gelmedi ama Lightworks Linux için beta olarak geldiğini duyurdu. Bu gelişmeyi de okuldan Tarık Aktaş ile Ubuntu üzerine konuşurken öğrendim ve hemen araştırdım. Son dönemin popüler bazı filmleri Lightworks ile kurgulanmış. Tabii ki Linux üzerinde değil ancak büyük Hollywood filmilerinin kurgularında kullanılan bir programın Linux desteği vermeye başlaması gerçekten harika bir olay. Bu demek oluyor ki ileride birçok kurgucu Linux üzerinde Lightworks ile çalışabilir. 

Şans bu ya, Lightworks direkt Ubuntu için bir .deb yayınladı. Çalışmalara Ubuntu'nun 12.04 sürümü üzerinden devam ediyorlar. Ben ise şuan 13.04 üzerinde kullanıyorum. Beta programına kayıt oldum ve karşılaştığım hataları geliştirici ekibe bildireceğim. Hemen belirteyim, programın hem ücretli hem de ücretsiz iki farklı sürümü mevcut. Gerçekten iyi işler yapabilmek için ücretli sürümü kullanmak gerek. Ancak çok büyük paralar ödemenize gerek yok. Yıllık $60 gibi bir fiyata programın lisansına sahip olabiliyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz okuldan aldığınız öğrenci belgesini Lightworks'e bir form ile ileterek %50 indirim ile lisans sahibi olabiliyorsunuz. Toplamda 3 sene boyunca öğrenci indirimi hakkı tanıyorlar. 

Lightworks ile gerçek anlamda bir kurgu yapmadım. Sadece indirdiğim gibi biraz kurcaladım ve öğrenmek için YouTube'da hazırlanan örnek videolardan birkaçını izledim. Arayüz olarak biraz farklı ama daha fazla göze hitap eden ve derli toplu bir görünüme sahip. Programı kullanabilmek için 64 bit kullanıcısı olmanız gerekiyor. Eksikleri yok mu? Evet kesinlikle var ancak gelecek adına çok güzel bir adım ve kesinlikle geliştirici ekibe destek olmak için yıllık lisansını satın almak gerekiyor. 

Son olarak Lightworks ile kurgulanan en meşhur Hollywood filmlerinden birkaç tanesini yazmak istiyorum; Hugo, Pulp Fiction, Notting Hill, Bruce Almighty, Mission Impossible.