Kaybolan Unity Paneli Geri Getirme

Bugün bilgisayarı açtığımda çok ilginç bir şey ile karşılaştım. Masaüstü sorunsuz bir şekilde gözüküyordu ancak menüler kaybolmuştu. Ubuntu 13.04 kullanıyordum ve Unity bilgisayarı yeniden başlattığım halde gözükmüyordu. Biraz araştırdım acaba nasıl çözerim diye. Sanıyorum Lightworks için ATI sürücüleri ile boğuşurken bir şeyleri bozmuş olmalıydım. Bu problemin çözümü için birkaç farklı yöntem anlatılmış. Ben işe yarayan iki tanesinden bahsedeceğim. Zira benim gibi "menu bar missing on ubuntu" diye aratıp saçma sapan komutlarla konsoldan bir şeyler yüklemenizi istemem. Çünkü bu sefer başka şeyleri bozabilirsiniz ve durum daha karışık hale gelebilir.

CTRL-ALT-T ile konsolu açıyoruz;

ccsm yazıyoruz. Karşımıza gelen panelden "Preferences" alanından Unity ile ilgili kısımı "default settings" olarak tıklıyoruz. Yaklaşık 10 saniye içerisinde masaüstü düzelecektir. 

Peki ccsm yazdım ama çalışmadı diyenleriniz olabilir. Bu durumun sebebi sisteminizde yüklü olmaması ama üzülmeyin nasıl yükleyeceğinizi de yazıyorum.

CTRL-ALT-T ile konsolu tekrar açıyoruz;

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Yükleme işlemi gerçekleştikten sonra ccsm yazıyoruz ve yukarıda yazan işlemi aynen uyguluyoruz.

Problemi bu şekilde çözemezsek benzer işlemin bir başka şekilde yapılışını deneyebiliriz.

CTRL-ALT-T ile konsolu tekrar açıyoruz.

unity --reset yazıyoruz.

Sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Eğer aksi bir durum varsa muhtemelen yaşadığınız problem tam olarak Unity ile ilgili değildir. Problemden önce en son hangi işlemleri yaptığınız ve hangi paketleri yüklediğiniz çok önemli. Umarım bu anlatım işinize yarar, sorularınız varsa aşağıda belirtebilirsiniz. Severek yardımcı olurum.