Paul Cadden - HiperrealistPaul Cadden, hiperrealizm akımından etkilenmiş ve Deviantart sayesinde tanıştığım bir sanatçı. Sanatın ne olduğunu, kime ve niçin yapıldığını tartıştığımız modern dünyada farklı bir vizyona sahip olan hiperrealistler, fotoğraf gerçekliğine sahip resimler çiziyorlar. İşte tam bu noktada gerçek bir ironi yatıyor. Fotoğrafın çıktığı ve ne olduğu tartışıldığı dönemlerde, birçok ressam onun sanat olamayacağını savunuyordu. Sanat ve zanaat kapsamında bakarsak, dönemin ressamları aynı zamanda resim çizerek para kazanan kimselerdi. Bu yüzden fotoğraf onlar için tehlikeli bir şeydi. Bütün ressamlar fotoğraftan korktular çünkü fotoğraf sadece sanatlarını değil, mesleklerini de ellerinden alacaktı.

Daha sonra dijital kelimesi hayatımıza girdi. Bugün geldiğimiz noktada her şey dijital ve internette! Eski ressamların çizdikleri bütün resimleri internetten piksel olarak bilgisayarımıza indirebiliyoruz. Geldiğimiz noktayı iyi analiz edersek, gelecekte her şeyin dijitale döneceğini öngörmek çok zor değildir. İşte bu gidişattan rahatsız olan ve arada sıkışan hiperrealist sanatçılar, çizgiyi fotoğrafa yaklaştırmayı amaçlıyorlar. Denis Peterson ve daha birçok isim bu şekilde eserler veriyorlar. Türkiye'den Taner Ceylan bu akımdan etkilenmiş ressamımız olarak gösterilebilir. Hiperrealizm düşüncesi sadece çizginin fotoğrafa yaklaşmasıyla sınırlı kalmadığı gibi, aynı akım heykellerde de görülebilir. Örneğin Carole Feuerman isimli bir sanatçı şöyle şeyler yapmış;
Paul Cadden neler çizmiş diye merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki görsel yine Paul Cadden imzalı bir çizim. Ben çok hoşuma gittiği için üzerinde biraz Photoshop ile oynama yaptım.

Hiperrealizm günümüzde nedir? gibi bir soruya cevap arıyorsanız belki bu kitap yardımcı olabilir.