Ubuntu'da İlginç Steam Problemi

Bugün bilgisayarı açtığımda Steam kendisini güncellemeye çalıştı. Ancak güncelleştirme işlemi başlamadan pencere kapandı ve Steam açılmadı. Ben de terminale geçip Steam'in arka planda çalışıp çalışmadığına baktım ve çalıştığını gördüm. Steam id'leri için kill komutu vererek programı sonlandırdım. Daha sonra Steam'i tekrar başlatmayı denedim, yine aynı problem ile karşılaştım. İnternette biraz araştırırken modemden kaynaklı olabileceğini okudum ve önerildiği gibi modemi kapatıp açtım ancak yine düzelmedi. Bende problemi araştırmaya devam ettim ve ilginç bir çözüm yolu buldum.

Bu arada problem sadece Ubuntu'da değil bütün Linux dağıtımlarında mevcut. Steam'in güncelleme çalışmaları sırasında yaptığı bir hata olsa gerek.

Şimdilik problemin çözümü şu şekilde;

"home" klasörü içine girip CTRL - H ile "hidden" klasörlerimizi görünür hale getiriyoruz. Ardından /home/.Steam klasörüne giriş yapıyoruz. Bu dizinde tekrar "Steam" klasörünün içine giriyoruz ve "Appcache" isimli klasörü siliyoruz. Daha sonra Steam Launcher üzerine çift tıklayarak sorunsuz bir şekilde Steam'e bağlanıyoruz. Bu arada bu işlemi yaparken arka planda Steam'in çalışmadığından emin olun. Bu yüzden terminale geçip şu komutu veriyoruz;

ps aux | grep steam 

Daha sonra karşımıza çıkan Steam ID'lerini kill komutu ile sonlandırıyoruz.

kill 11772 gibi.

Bu sayede güncelleme yüzünden bir türlü başlamayan Steam'i çalışır hale getirmiş olacaksınız.